Poradnik OM‎ > ‎

Cewnik

opublikowane: 16 gru 2013, 11:10 przez Bartosz Mikołajczyk

Osoby z zaburzeniami oddawania moczu mogą mieć założony cewnik i podłączony do tego worek na mocz. Cewniki można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne.


Cewnik zewnętrzny stosowany jest tylko u mężczyzn. Zbudowany jest z lateksu lub silikonu i przypomina prezerwatywę. Może być zakładany przez pacjenta, jeśli jest samodzielny lub przez opiekuna. Cewnik zewnętrzny może być jedno lub dwuczęściowy. Cewnik jednoczęściowy zakończony jest zbiornikiem na mocz, który do cewnika dwuczęściowego należy dodatkowo dołączyć. Zakładanie cewnika jest bardzo proste i analogiczne do zakładania prezerwatywy (należy wcześniej ustalić wielkość cewnika mierząc prącie w stanie lekkiego wzwodu, usunąć owłosienie, które może znaleźć się pomiędzy skórą a cewnikiem i w przypadku systemu dwuczęściowego nakleić przylepiec poniżej żołędzi).


Cewnik wewnętrzny, zakładany przez lekarza lub pielęgniarkę, ma kilka rodzajów. Najczęściej wykorzystywany jest cewnik Foleya. Jednym z obowiązków opiekuna medycznego może być wymiana worka na mocz. Należy pamiętać, że worek na mocz powinien być zawieszony poniżej poziomu pęcherza, aby uniemożliwić cofanie się moczu do cewki, co może spowodować zakażenie dróg moczowych. Bardziej wskazana jest wymiana worka po jego napełnieniu niż samo opróżnienie go (może to powodować nagromadzenie bakterii w worku). Bardzo ważna jest też codzienna pielęgnacja okolicy ujścia cewnika oraz zewnętrznej części cewnika – wystarczy umyć te części wodą. Przy opróżnianiu worka ważne jest by przetrzeć końcówkę zlewczą odpowiednim środkiem antyseptycznym. Każdy objaw, który może być niepokojący (brak moczu w worku przez ponad 4 godziny – zwłaszcza, gdy pacjent skarży się na uczucie pełnego pęcherza, zmiana koloru lub gęstości moczu, krew w moczu, ból w okolicy wprowadzenia cewnika) powinien być zgłoszony niezwłocznie pielęgniarce lub lekarzowi.


Oczywiście cały zabieg powinien być wykonany w rękawiczkach jednorazowych, a ręce powinny być umyte i zdezynfekowane przed i po zabiegu.

Comments