Na rynku jest wiele pozycji, które są przygotowane dla różnych zawodów medycznych i dla różnych poziomów kształcenia. W tym miejscu publikujemy listę podręczników, które zostały napisane z myślą o zawodzie opiekuna medycznego i jako takie z pewnością zasługują na uwagę w toku zarówno nauki jak i pracy zawodowej. Wiele ciekawych informacji i artykułów można również znaleźć w Roczniku Opiekunów Medycznych wydawanym przez naszą fundację. Interesujące materiały można znaleźć również na stronie: http://stoopiekunmedyczny.blogspot.com/ Jeśli Twoim zdaniem brakuje tu pozycji spełniającej powyższe kryteria - napisz do nas za pomocą formularza kontaktowego.
Opis wydawcy: Jakie kwalifikacje powinien mieć opiekun medyczny? Na jakie trudności jest narażony? W jaki sposób rozmawiać z osobami starszymi? Jak komunikować się z rodziną podopiecznego? Jak poradzić sobie z chorobą najbliższych? Z roku na rok rośnie liczba osób starszych w naszym społeczeństwie. Opieka nad nimi, to bardzo ważny i trudny społecznie temat. Autorka książki wskazuje główne przyczyny rosnącego zapotrzebowania na opiekunów medycznych i bardzo dokładnie omawia ich rolę. Zauważa duże znaczenie pracy opiekunów zarówno w ujęciu medycznym, jak i społecznym, jak również przybliża najważniejsze kompetencje i cechy osoby pełniącej tę rolę. Przedstawia analizę rozwoju psychofizycznego człowieka, wyszczególniając jego kolejne etapy, pomaga zrozumieć jak funkcjonuje psychika człowieka, w zależności od wieku oraz na czym skupiają się jego działania. Zwraca także uwagę na najczęstsze choroby i dysfunkcje dotyczące osób starszych, tłumaczy też z jakimi trudnościami i problemami wiąże się ten etap życia człowieka. Następnie pokazuje dualizm i złożoność relacji opiekun-podopieczny. Książka dostarcza również informacji o prawidłowym sposobie komunikacji z osobą starszą, uwzględniając typowe dla wieku blokady, czy przeszkody. Pomaga wypracować najlepszy model rozmowy, zachowując komfort obu stron. Przedstawia również prawidłowe zasady komunikacji z rodziną podopiecznego, a także wskazuje najczęściej popełniane błędy. Autorka omawia również obciążenia psychofizyczne, z którymi może się zmierzyć opiekun. Szczegółowo przedstawia najczęściej spotykane zagrożenia. Podpowiada jak poradzić sobie z chorobą rodziców, dziadków. Porusza także trudny temat dylematów etycznych i moralności, co czyni książkę kompletnym studium nie tylko dla zawodowych opiekunów medycznych, ale również dla osób, które na co dzień mierzą się z chorobą bliskiej osoby.
Opis wydawcy: Przewodnik po nowoczesnych metodach pielęgnowania osób chorych i niepełnosprawnych.
Opis wydawcy: W książce szczegółowo omówiono sposoby rozwiązywania problemów
zdrowotnych i pielęgnacyjnych u pacjentów z różnymi schorzeniami
przewlekłymi, niesamodzielnymi w wieku dojrzałym oraz w podeszłym wieku.
Pierwsza część książki zawiera krótkie wprowadzenie z zakresu
podstawowych pojęć dotyczących: opieki i pielęgnacji, modelu
sprawowania opieki, zespołu terapeutycznego, potrzeb człowieka chorego
oraz zakażeń szpitalnych. W drugiej części szczegółowo omówiono zasady
pielęgnowania w różnych sytuacjach chorobowych oraz związanych z
niesprawnością. Opis wydawcy: Jest to nowoczesny podręcznik, zgodny ze standardami kształcenia
obowiązującymi na kierunku pielęgniarstwo, przygotowujący do opieki nad
osobami przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi. Książka została napisana
przez zespół specjalistów - lekarzy, pielęgniarek i psychologów -
zajmujących się tą tematyką. Prezentuje ona aktualny stan wiedzy z
dziedziny pielęgniarstwa w opiece długoterminowej. Opis wydawcy: Książka-samouczek łączy w sobie cechy podręcznika szkolnego, rozmówek oraz słownika tematycznego. Zawiera zwroty, polecenia i pytania, które będą przydane w codziennej praktyce zawodowej opiekuna medycznego w porozumiewaniu się z pacjentem anglojęzycznym. Publikacja może być wykorzystana zarówno do nauczania języka pod kierunkiem nauczyciela, jak i do samodzielnej nauki.
Czynności higieniczne, pielęgnacyjne i opiekuńcze Agnieszki Rychlik i Iwony Pawluczuk to kolejna książka Wydawnictwa Centrum Rozwoju Edukacji EDICON napisana z myślą o słuchaczach szkół policealnych, tym razem dla kierunku Opiekun medyczny. Autorki, mogące poszczycić się wiedzą i praktyką z zakresu pielęgniarstwa i nauczania, postawiły sobie za cel stworzenie publikacji pomocnej w przygotowaniu do egzaminu zawodowego z kwalifikacji Z.4. Nawiązując ściśle do wymagań ujętych w podstawie programowej, omówiły zagadnienia dotyczące oceny stanu pacjenta, rozpoznawania i zaspokajania jego potrzeb. Poszczególne zabiegi zostały opisane w uporządkowanej formie według schematu uwzględniającego cele, materiały, środki, zasady i algorytm zabiegu. Autorki zadbały przy tym, aby zawrzeć informacje dotyczące odmiennych, choć równoprawnych metod działania. Uzupełnienie tekstu stanowią profesjonalne zdjęcia wykonane w pracowni opiekuna medycznego, ilustrujące wybrane etapy zabiegów. Niewątpliwym atutem książki są wyróżnione graficznie wskazówki dotyczące konkretnych sytuacji egzaminacyjnych i sugestie dla nauczycieli. Publikacja została wzbogacona także o załączniki z przykładową dokumentacją medyczną oraz o scenariusze konkretnych zajęć sprzyjających aktywizacji podopiecznych. |