Oczami Opiekuna Medycznego


W tym miejscu chcielibyśmy stworzyć pozytywną przestrzeń Waszych - opiekunów medycznych - historii i opowieści. 

Wiemy, że nie raz i nie dwa doświadczamy sytuacji trudnych i konfliktowych i że jest wiele zagadnień, które spędzają nam sen z powiek, mimo to starajcie się pamiętać również o tych pozytywnych stronach naszej pracy :)

To najlepsza reklama dla naszego zawodu, cenne źródło informacji dla naszych podopiecznych (także tych przyszłych) oraz młodych adeptów naszego zawodu!

Na końcu strony znajduje się specjalnie dedykowany formularz, który możecie wykorzystać do przesyłania Waszych opowieści i przemyśleń.Praca opiekuna medycznego oczami Małgorzaty
(nadesłane przez poniższy formularz)

Moja praca zaczęła się od stażu w Ośrodku Rehabilitacyjnym, który nauczył mnie wszystkiego - od opieki i pielęgnacji starszych osób do nawiązywania kontaktów z personelem i fizjoterapeutami. Od niedawna jeżdżę do Niemiec. Praca daje mi dużo przyjemności i chęci pomagania starszych osobom. Widząc uśmiech moich podopiecznych czuje się spełniona, a mam 24 lata.


Praca opiekuna medycznego oczami Huberta
(nadesłane przez poniższy formularz)

Nie wyobrażam sobie innej pracy - za te oczy pełne wdzięczności i uśmiech, pomimo ich cierpienia. Jestem spełniony w tej pracy a zespół z jakim pracuje to najlepsza ekipa i jedna rodzina możemy na siebie liczyć.


Praca opiekuna medycznego oczami Hanny
(nadesłane przez poniższy formularz)

Pracuję jako opiekun. Od lekarzy i pacjentów słyszałam, że mam ten dar, a dla mnie wystarczy ich uśmiech. Potrafię nawet tych najbardziej opornych wyciągnąć z łózka i uruchomić. Przejmuje się ich problemami oraz staram się pomagać w zdrowym tego słowa znaczeniu. Jestem uzupełnieniem personelu pielęgniarskiego, cieszę się jak pytają kiedy mam znowu dyżur. Poświęcam dużo czasu na edukację medyczna, dużo czytam. Od pacjenta pana Czesława usłyszałam, że mnie wielbi i uwielbia. To piękne ze ktoś docenia to co robię i chce to robić dalej.

Praca opiekuna medycznego oczami Oli
(nadesłane przez poniższy formularz)

Pracuję w zawodzie OM od kwietnia, w szpitalu i jest mi smutno jak czytam, że zespół pielęgniarski traktuje źle opiekunów. Ja z pielęgniarkami pracuję jak jeden świetnie działający zespół i jestem wdzięczna za takie koleżanki i dobre warunki pracy. Wszystkim Wam życzę takiego personelu, a wdzięczność pacjentów jest bezcenna :).


Praca opiekuna medycznego oczami Małgorzaty
(nadesłane przez poniższy formularz)

Praca w charakterze opiekuna medycznego to dla mnie nie tylko praca. Poznaję wiele ciekawych osób, uczę się postępować w określonych chorobach np. Alzheimer. Dla mnie praca ta choć ciężka, to jest pasją.


Praca opiekuna medycznego oczami Moniki
(nadesłane przez poniższy formularz)
Witam. Już kilkanaście lat pracuje w tym zawodzie i rzeczywiście jest to ciężka praca. Ludzie są różni – schorowani, leżący, tacy co potrzebują pomocy od drugiego człowieka non stop. Praca jest trudna, ale każdy odbiera to inaczej. Ja uważam ze spełniam się w tym zawodzie. Starość jest niewdzięczna i nieraz smutna, a my możemy ją trochę rozweselać i dać trochę więcej nadziei.


Praca opiekuna medycznego oczami Agaty
(nadesłane przez poniższy formularz)

Pracuje na OIOM-ie od 3 lat jako sanitariusz. W czerwcu skończyłam szkole OM i zdałam egzamin zawodowy, kilka dni temu odebrałam dyplom i za tydzień zaczynam prace w kolejnym szpitalu, już jako OM na oddziale neurologii, na 3/4 etatu. Boje się tylko jednego, niechęci pielęgniarek. One traktują nas jak konkurencje i nie chcą naszej pomocy. Trzymam kciuki za wszystkich OM, którzy lada moment zaczną pracę w tym pięknym zawodzie :-).

  


Praca opiekuna medycznego oczami Kamili
(nadesłane przez poniższy formularz)

Witam. Jako opiekunka medyczna pracuje od maja w ZOL-u w Pajęcznie. Obecnie jestem stażystką. Nie da się opisać słowami jaka to jest praca. Chociaż dla mnie to nie praca, to służba drugiemu człowiekowi. To trzeba przeżyć, być blisko i oddać się w tej służbie w 100%. Jestem szczęśliwa i spełniona. Pozdrawiam serdecznie wszystkie osoby starsze, schorowane. Dziękuję im za uśmiech :-) 


Praca opiekuna medycznego oczami Ewki
(nadesłane przez poniższy formularz)

Praca opiekuna medycznego, to nie tylko PRACA, to POWOŁANIE, to CHĘĆ POMAGANIA INNYM, to DUŻA SATYSFAKCJA. Dlatego UŚMIECH PODOPIECZNEGO, to NAJWIĘKSZA ZAPŁATA, za włożony wysiłek. Pracując w TYM ZAWODZIE, człowiek nabiera POKORY, oraz DYSTANSU, do rzeczy "małych", czyli MNIEJ znaczących.Trzeba dużo EMPATII, oraz WYROZUMIAŁOŚCI, dla OSÓB chorych oraz SAMOTNYCH, aby mogli ŻYĆ GODNIE i CZULI SIĘ KOCHANI i POTRZEBNI.


Praca opiekuna medycznego oczami Elżbiety
(nadesłane przez poniższy formularz)

Od wielu lat pracuje jako opiekun medyczny. Kocham to co robię.  Lubię ludzi, ale nie zostałam doceniona przez przełożoną - nie lubiła mojej pasji i ludzi podobnych do nie. Uśmiech i dziękuję od podopiecznych to największa nagroda. To wspaniały zawód. Pozdrawiam wszystkich.


Praca opiekuna medycznego oczami Joanny
(nadesłane przez poniższy formularz)

Za tydzień zaczynam prace na chirurgii jako opiekun medyczny. Mam nadzieję, ze podołam. Bardzo chce pomagać innym, chorym, niesprawnym, starszym ludziom. Opiekowałam się moim dziadkiem i ta opieka skłoniła mnie do zrobienia dyplomu na OM. Uśmiech, słowo "dziękuję" czy uścisk ręki chorego jest nie zastąpione. 


Praca opiekuna medycznego oczami Doroty
(nadesłane przez poniższy formularz)

Mówi się, że nigdy nie jest za późno na naukę. Pracuję aktualnie jako salowa na OAiIT. Postanowiłam zapisać się do szkoły policealnej na kierunek Opiekun Medyczny, ponieważ bardzo lubię pomagać ludziom.

Bardzo lubię to co robię i mam nadzieję, że będzie mi dane pozdawać egzaminy i zostać dyplomowanym opiekunem medycznym.


Praca opiekuna medycznego oczami Agnieszki
(nadesłane przez poniższy formularz)

Witam wszystkich. Moja praca to moje powołanie i moje miejsce w życiu. Obecnie pracuję w opiece długoterminowej, w domach pacjentów w ciężkich stanach. Są to ludzie chorzy, starzy, którzy czekają w kolejce na przyjęcie do ośrodków specjalistycznych. Jestem dyplomowanym opiekunem medycznym. Obowiązki jakie mam to opatrywanie odleżyn, opieka stomijna, sprawdzanie parametrów życiowych. Poza tym wszystkim staram się być wsparciem dla tych ludzi, walczę o ich godność, dbam o dobrostan psychiczny. Pacjent będący w stanie terminalnym też potrzebuje wsparcia, uśmiechu i ciepła. Zazwyczaj towarzyszę chwili odejścia i przechodzimy przez to razem w spokoju, a często nawet z uśmiechem. Nie wyobrażam sobie mnie w innej pracy. Uśmiech pacjenta, radość gdy przychodzę to bezcenne prezenty jakie od nich otrzymuję. Pozdrawiam.Praca opiekuna medycznego oczami Hanny
(nadesłane przez poniższy formularz)

Jestem opiekunem medycznym. Docenionym przez chorych i ich rodziny oraz nie lubianym przez część pielęgniarek. Kocham swoją pracę. Praca opiekuna medycznego oczami Katarzyny 
(nadesłane przez poniższy formularz)

Pracuję jako opiekun medyczny od 4 lat. Bardzo lubię swoją pracę, podziękowania, wdzięczność pacjentów jest bezcenna, jednak ciężko jest znieść traktowanie nas przez niektórych pracowników na oddziale. Pomimo wszystko bardzo lubię swoją pracę, życzę sobie i innym dużo siły i wytrwałości. Pozdrawiam wszystkich opiekunów.


Praca opiekuna medycznego oczami Alice
(nadesłane przez poniższy formularz)

Jak już większość osób napisała ten zawód jest naprawdę trudny... Zarówno fizycznie jak i psychicznie...Na początku mojej pracy byłam zdołowana psychicznie tym, co widziałam Jak choroba potrafi zniszczyć człowieka, jaki człowiek jest bezradny i staje się nieporadny, uzależniony od innych osób.\


Praca opiekuna medycznego oczami Moniki
(nadesłane przez poniższy formularz)

Ja trafiłam na opiekuna medycznego przypadkiem. Nie miałam pracy i postanowiłam coś ze sobą zrobić, zapisałam się do szkoły ale ze nie otworzyli kierunku który by mnie interesował to z braku laku zapisałam się na pierwszy lepszy... Teraz pracuje jako sanitariuszka, gdyż jeszcze nie przyjmują opiekunów do szpitala, ale ta praca daje taki zastrzyk pozytywnej energii ze to jest niemożliwe. Wiadomo, że pieniądze marne ale satysfakcja - nigdy się nie czułam tak dobrze w żadnej pracy! Ta praca uzmysławia jak życie jest kruche i pokazuje nam że trzeba się cieszyć z tego co się ma!!Praca opiekuna medycznego oczami Katarzyny
(nadesłane przez poniższy formularz)


Jestem opiekunem medycznym od niedawna ale spełnionym zawodowo. Każdemu służę pomocą, dobrym słowem. Pozdrawiam Praca opiekuna medycznego oczami Tamary
(nadesłane przez poniższy formularz)

A ja chcę wszystkim opiekunom medycznym podziękować, że jesteście i pomagacie pacjentom i nam pielęgniarkom. Wasz zawód, choć tak bardzo nie doceniany to jest bardzo potrzebny. Jestem Naczelną Pielęgniarką i bardzo się cieszę że w naszej Jednostce są zatrudnionych 24 opiekunki medyczne. Czekam na więcej .


Praca opiekuna medycznego oczami Dariusza
(nadesłane przez poniższy formularz)

Witam. Pracuje w szpitalu psychiatrycznym jako opiekun medyczny na oddziale dla podsądnych, Lubię swoją prace i polecam wszystkim opiekunom motto: "Źeby być i mieć szczęście to trzeba je dawać a nie dostawać". Pozdrawiam.


Praca opiekuna medycznego oczami Bożeny
(nadesłane przez poniższy formularz)

Serdecznie witam wszystkich OPIEKUNÓW MEDYCZNYCH. Na samym początku chce bardzo podziękować twórcom tej strony za promowanie tego pięknego zawodu. Jestem OPIEKUNEM MEDYCZNYM od wielu lat. Pracę swoją wykonuję z wielkim zaangażowaniem i jak do tej pory zawsze z chęcią i zadowoleniem. Bardzo mnie cieszy kiedy mogę choć na chwile sprawić radość i komfort człowiekowi który tego ode mnie oczekuje. Kiedyś po skończonym dyżurze podeszła do mnie pacjentka i podała mi kopertę a w niej piękny list. Przytoczyła słowa Wincentego Pola ''Bo masz to z daru, Czego tutaj trzeba, Aby innym i sobie życie ozdobić. A wiec nie trudno będzie Ci się dobić I szczęścia bliźnich i miłości nieba''. W dalszej części napisała: Kochana Pani Opiekunko Bożenko. Jest Pani CUDOWNĄ ISTOTĄ, mądrą, dobrą,szlachetną, milą, życzliwą, serdeczna i ciepłą. Te zalety mogłabym mnożyć. Emanuje od Pani dobra ciepła energia. Tak bardzo nam na pewno i mi, potrzebna. Pani przesympatyczny sposób bycia, Pani spontaniczność, Pani otwartość powoduje ze pacjenci się do Pani garna. Otacza ich Pani swoją pozytywną aurą. To że zwraca się Pani do mnie zdrobniale, to że Pani mnie szturchnie po plecach, sprawia, że czuję się tu jak w domu, bezpiecznie, za to Pani dziekuje. Dziekuje ze Pani jest ''Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu''. Pani jest dla mnie największym tego przykładem. Mogę śmiało powiedzieć ''Spotkałam w życiu prawdziwego człowieka''. Widziałam dziś-ile pracy Pani zrobiła, ile się krzątała. Podobało mi się to. Widziałam jak rano zajeżdża Pani do pracy. Jak spokojnie wysiada i niesie w reku uprany i uprasowany żakiecik. Podobało mi się to. Jak mimo ciężkiej i czasem brudnej pracy wychodzi Pani uśmiechnięta, czysta, elegancka i zadbana. Podoba mi się to. Życzę Pani pogody ducha na każdy dzień, na dni zmęczone i pełne pracy. A nagrodą niech będzie to, że zawsze tu na Panią czekamy i ciepło o Pani myślimy - wdzięczna pacjentka.Praca opiekuna medycznego oczami Piotra
(nadesłane przez poniższy formularz)

Kiedy zacząłem prace w tym domu opieki wydawało mi sie że pracuje dla chorych i im poświęcam swój czas. Ale okazało się, że to wyścig szczurów. Pracodawca przyzwalał oddziałowej (zakonnicy) na terroryzowanie pracowników. Zakonnica tak krzyczała, stresowała i obrażała, że musiałem zrezygnować z pracy bo to już nie nazywa się praca tylko obóz pracy. Do tego instytucja kościelna, a tyle w niej złości oszustwa wykorzystywania, więc pytam co to jest kościół? Czy warto w nim pracować? Teraz znalazłem również prywatny DPS i jest całkiem inna atmosfera, przede wszystkim kultura, miła atmosfera i najważniejszy jest podopieczny, a to jest bardzo ważne. 

Praca opiekuna medycznego oczami Kaji
(nadesłane przez poniższy formularz)

Praca bardzo ciężka, zbyt mało personelu. Ale to nic gdy widzi się uśmiech podopiecznych, gdy słyszę "dziś będę spała spokojnie wiedząc że pani jest na dyżurze". Bardzo lubię ich rozpieszczać, często robię w domu dla nich coś pysznego do jedzenia i staram umilić im czas jak tylko mogę. Czasem ciężko poświęcić każdemu choć trochę uwagi wtedy wykorzystuję każdą chwilę np. śpiewamy w czasie kąpieli, przy obcinaniu paznokci, modlimy się :) Choć czasem jestem zła, zmęczona to dla nich zawsze z uśmiechem. Jedyne co mi dręczy serce to podejście pielęgniarek do nas. Za wszelką cenę chcą pokazać, że są nad nami a niejednokrotnie opiekunowie mają lepsze od nich wykształcenie oraz serce i cierpliwość do chorych. U mnie w pracy pielęgniarka to wiecznie narzekająca, niecierpliwa i zła że musi pracować osoba. Na 20 pielęgniarek są 2 z sercem opiekuna medycznego .......Kaja 36 lat :)


Praca opiekuna medycznego oczami Rafała
(nadesłane przez poniższy formularz)

Witam!
W tym roku mija 11 rok jak jestem opiekunem. Swoją pracę rozpocząłem w DPSie, w 2006 roku skończyłem pierwszy pilotażowy kurs opiekuna środowiskowego a w tym roku Szkołę Opiekunów Medycznych. Powiem Wam że praca jest super ale ciężka wciąż niedoceniana i mało opłacana. Mimo to mojej pracy nie zamieniłbym na żadną inną! Polecam wszystkim, jednak wiem że nie wszyscy mogą ten zawód wykonywać z różnych względów. Pozdrawiam.


Praca opiekuna medycznego oczami Barbary
(nadesłane przez poniższy formularz)

Niedawno skończyłam staż zawodowy jako opiekun medyczny. Ciesze się bardzo, że mogłam pomagać chorym osobom. Kiedyś tez byłam pacjentką, walczyłam z chorobą nowotworową 10 lat i zawsze mówiłam sobie jak stanę na nogi pomogę innym potrzebującym i cierpiącym ludziom. Moje marzenia spełniły się, czekam na miejsce na oddziale i podejmę tam prace jako opiekun medyczny. Warto pomagać, bo nie wiemy co nas w życiu czeka.


Praca opiekuna medycznego oczami Basi
(nadesłane przez poniższy formularz)

Witam wszystkich Opiekunów medycznych. Obecnie pracuję w szpitalu już 2 lata jako opiekun medyczny. Powiem szczerze, że jest to bardzo ciężka praca, ale uwielbiam ją i swoich wszystkich pacjentów. Ich uśmiech na twarzy, który widzę za każdym razem gdy jestem na dyżurze, ale także nieraz polane łzy i smutek i ja jako Opiekun staram się podnieść ich na duchu, pocieszyć, i ta podzięka sprawia że jestem im potrzebna i jestem na właściwym miejscu.

Praca opiekuna medycznego oczami Anety
(nadesłane przez poniższy formularz)

Witam! jako opiekun medyczny pracuje dwa miesiące i nie wyobrażam sobie innej pracy . Uwielbiam swoich pacjentów są dla mnie jak rodzina z każdym się zżyłam każdą wolną chwilę spędzam na rozmowach z opiekunami fakt nie jest tam lekko ale i tak jest to o wiele lepsza praca niż harowanie w hipermarkecie. Tutaj wielką motywacje dają mi pacjenci którzy potrafią płakać by tylko zostać z nimi jeszcze chwilkę i porozmawiać. bywa tu i smutno ale zazwyczaj jest wesoło mimo że pracuje na oddziale gdzie większość osób leży na choroby psychiczne bardzo cenię to prace. A największą satysfakcje czerpie się z uśmiechu pacjentów z zadowolenia jak nie chcą by ich zostawiać, którzy chcą by tylko z nimi jak najdłużej przebywać .


Praca opiekuna medycznego oczami Janiny
(nadesłane przez poniższy formularz)

Do szpitala na oddział chirurgii ogólnej, ręki i onkologii dostałam się przypadkiem na staż jako pomoc pielęgniarska - te same obowiązki jak opiekun medyczny. Wprawdzie rzucona byłam na głęboką wodę z zawodu jaki wykonywałam przez większość mojego życia w sklepie jako sprzedawca. Przyznam szczerze, że od jakiegoś czasu chodziły mi myśli po głowie o opiekunie. Odbyłam 6-cio miesięczny staż z przedłużeniem na 3 miesiące. Początki były trudne. Nikt mi nie powiedział jak mam podejść do pracy. Wdrażałam się sama cierpliwie i z wielkim sercem i zaangażowaniem, widząc cierpienie chorych. Znalazłam się po drugiej stronie nie jako pacjent, to wszystko jest inne, ciężka praca, ale jakże chwyta za serce. Poszłam na 2-wu tygodniowe zwolnienie, nie wytrzymałam psychicznie patrząc na ból i cierpienie ludzi, po prostu pękłam. Za bardzo wczuwałam się w cierpienie drugiego człowieka. Po zwolnieniu powiedziałam sobie, nie tak nie można, weź się w garść. No i dalej poszło. Z radością przychodziłam do pracy, chorzy czekali by mnie przywitać dziękowali uśmiechem. To sprawiało, że czasem gdy byłam bardzo zmęczona widziałam uśmiech i wystarczyło mi za cały trudny dzień. Pacjenci spotykają mnie na ulicy, dziękują za dobre słowo, podtrzymanie na duchu, rozmowę, opiekę, spokój. Dzwonią z innych miast z pozdrowieniami. Fakt faktem, panie pielęgniarki nie zawsze to doceniają, teraz gdy mnie tam już nie ma skończyła się umowa o prace, jak bardzo zaczęły doceniać moja pomoc i pracę narzekają jak to jest im teraz ciężko beze mnie bardzo chciały bym dalej im pomagała. Ale cóż jest za późno a ta praca śni mi się po nocach, załamałam się po jej utracie. Teraz wiem, że to jest moim powołaniem.Praca opiekuna medycznego oczami Danki
(nadesłane przez poniższy formularz)

Witam wszystkich opiekunów medycznych i osoby uczące się tego odpowiedzialnego zawodu. Mam 45 lat i jak widać na naukę nigdy nie jest za późno. Dopiero zaczęłam naukę a już wiem, że to jest to, co chcę robić. W przeszłości miałam już doświadczenie z osobą obłożnie chorą i jest to bardzo ciężka praca ale i satysfakcjonująca. Pamiętam ten uścisk dłoni do dziś w podzięce od osoby chorej że teraz jest jej dobrze... Pozdrawiam wszystkich i życzę wytrwałości.      Praca opiekuna medycznego oczami Jowity
(nadesłane przez poniższy formularz)

Wszystko pięknie, tylko jak za taką kwotę, jaką mogę zarobić w tym zawodzie się utrzymać? Podobno mogę dorobić. Ale nie każdy ma możliwość czasową, żeby następne godziny poświęcać pracy, bo są jeszcze inne obowiązki. 


Praca opiekuna medycznego oczami Małgorzaty
(nadesłane przez poniższy formularz)


Właśnie mija drugi miesiąc jak pracuje na oddziale chirurgii ortoperdycznej jako opiekun medyczny. Zaczynając prace obawiałam się ponieważ praktyki odbywałam  w ZPO i naturalne było że opiekunki mają dużo pracy. Szybko przekonałam się, że pacjenci na urazówce leżący z gipsami, wyciągami po wypadkach także potrzebują mojej pomocy a wsparcie w nagłych zwrotach w ich życiu jest nieocenione. Mam również szczęści pracować z ludzkimi lekarzami i fajnym zespołem pielęgniarek które nie traktują mnie gorzej. Bardzo podoba mi się cytat ze strony internetowej że może opiekun medyczny nie jest aniołem ale jest następna osoba zaraz po nim:) mnie również pytano czy skrzydła zostawiłam w szatni aby założyć mundurek:)) pozdrawiam wszystkich opiekunów.


Praca opiekuna medycznego oczami Wojtka
(nadesłane przez poniższy formularz)

Czytając Wasze wpisy Drodzy Państwo muszę przyznać, że zgadzam się z Wami, iż zawód opiekuna medycznego jest i PIĘKNY i TRUDNY zarazem. Sam go wykonuję od pięciu lat nieprzerwanie z radością i satysfakcją,ale przyznajmy także,że nie zawsze jest kolorowo jednak optymizm, który mamy w sobie potrzebny w tej pracy powoduje, że gorsze dni stają się łatwiejszymi. Prawda? Życzę nam wszystkim nieustających sił! 


Praca opiekuna medycznego oczami Elżbiety
(nadesłane przez poniższy formularz)

Witam wszystkich opiekunów:) chcę i ja podzielić się paroma słowami..pracę jako opiekun zaczynam za 2 tygodnie. Mam nadzieję że odnajdę się w szpitalu w tym zawodzie, nareszcie będę robić to co chciałam od dawna. Nie jestem już taka młoda. Szkołę dla opiekunów wybrałam bardzo świadomie, zdałam egzaminy i to tylko upewniło mnie że w każdym wieku warto się rozwijać. Pozdrawiam wszystkich.


Praca opiekuna medycznego oczami Joanny
(nadesłane przez poniższy formularz)

Jako OM pracuję od Stycznia tego roku. Dyplom zdawałam w Czerwcu. Uwielbiam tę pracę mimo że jest ona bardzo ciężka i mało płatna w Polsce. Za to uśmiech pacjenta jest bezcenny.


Praca opiekuna medycznego oczami Agnieszki
(nadesłane przez poniższy formularz)

Niedawno skończyłam szkołę dla Opiekunów Medycznych i od niedawna opiekuję się schorowaną panią (94 l.) w domu. Jest osobą samotną, ma trudny charakter i mieszka w ekstremalnych warunkach:brak ciepłej wody, łazienki (rodzina zakupiła tylko sedes przenośny), brak normalnego ogrzewania. W kuchni jest stary piecyk węglowy. Pierwsze dwa dni były ciężkie, pani nie chciała nic jeść, nie brała leków,nie chciała samodzielnie poruszać się, była małomówna. Właściwie to tylko krzyczała na mnie i wyzywała. Jednak po jakimś czasie wreszcie mi zaufała i są olbrzymie zmiany na lepsze. Z chęcią spożywa posiłki, nie jest już wrogo do mnie nastawiona, zażywa leki i próbuje z moją pomocą przejść ze swojego pokoiku do kuchni. Wolny czas spędzamy na rozmowach (brakuje jej tego). Ku mojemu zadowoleniu zgodziła się na częściowe umycie się, gdzie wcześniej nie dała do siebie podejść. Opiekuję się nią dopiero od 6 dni a już widzę dużą poprawę w jej nastawieniu do otoczenia i do siebie. Moja (na razie jeszcze krótka praca) nie poszła na marne. A wierzcie mi,musiałam się nieźle na gimnastykować,żeby "postawić ją na nogi" .Jestem z niej i siebie DUMNA!!!.Pozdrawiam.AGA


Praca opiekuna medycznego oczami Ewy
(nadesłane przez poniższy formularz)

Pracuję 4 lata i jestem dumna z siebie i mojej pracy.


Praca opiekuna medycznego oczami Weroniki
(nadesłane przez poniższy formularz)

Uczę się na OM. Jestem na drugim semetrze. Pracuje jako OM ale jeszcze bez dyplomu. Będę zdawała go w czerwcu. Lubie tę pracę i lubię pomagać starszym osobom.


Praca opiekuna medycznego oczami  "Szczygiełka"
(nadesłane przez poniższy formularz)

W zawodzie opiekuna pracuję 5 lat. Nie wyobrażam sobie że mogłabym wykonywać inną pracę, kocham to co robię. Tak to prawda jest to zawód ciężki i wyczerpujący (...). Ale uśmiech chorego i to ciepłe słowo jest zapłatą za wszystko.


Praca opiekuna medycznego oczami  Kazimierza
(nadesłane przez poniższy formularz)

Ja pracuję jako opiekun medyczny choć jak na razie bez dyplomu. Jestem w trakcie nauki. Lubię pracować w tym zawodzie sprawia mi to frajdę ponieważ ja pracuję w zawodzie w którym nie każdy mężczyzna chciał by czy też mógł pracować. Poza tym lubię tą pracę bo lubię pomagać innym.Praca opiekuna medycznego oczami Karoliny
(nadesłane przez poniższy formularz)

Witam wszystkich opiekunów medycznych! Pracuję w tym zawodzie trzy lata. Bardzo lubię swoją pracę i uśmiechy pacjentów w dowód wdzięczności za niesioną im pomoc. Sprawia mi ogromną przyjemność pomaganie chorym i starszym ludziom. Jestem szczęśliwa i dumna że mam pracę którą kocham. Zgadzam się z przedmówcami że personel pielęgniarski nas nie docenia, to jest bardzo przykre.Praca opiekuna medycznego oczami Pauliny
(nadesłane przez poniższy formularz)

Witam. Czytałam wszystkie państwa wpisy. Chwytają za serce....Zapisałam się na ten kierunek i dopiero rozpocznę naukę. Mimo iż mam 21 lat pracowałam po kilka miesięcy, m.in. jako kelnerka, konsultantka, hostessa, kasjerka... Nie umiałam się do końca odnaleźć w owych kierunkach. Byłam również pół roku w pracy za granicą, pracując, m.in. na magazynach. O sobie mogę powiedzieć tyle, iż myślę, że opiekun medyczny będzie pracą w końcu sensowną, która na pewno sprawi mi satysfakcję, radość. Właśnie przez pomoc, bycie z potrzebującym człowiekiem. Miałam do czynienia z takimi ludźmi, m.in. po przez rodzinę. Wiem, że nie jest to łatwy zawód ale od zawsze do tego mnie ciągnęło... Jedyne co mnie odwodziło od decyzji podjęcia nauki w tym kierunku.. to strach - że zawale - że przeze mnie komuś się coś stanie.. Bo np. źle zinterpretuje objawy, lub źle udzielę pomocy..Co Wy o tym myślicie? Czy te obawy przekreślają mnie z tego zawodu..? Czy nie powinnam być tego wszystkiego pewna jak i swoich umiejętności? Serdecznie pozdrawiam.Praca opiekuna medycznego oczami Marcina
(nadesłane przez poniższy formularz)

Pracowałem w DPS-ie z ludźmi starszymi, teraz w OREW-ie z dziećmi. Na pewno jest to praca ciężka i wykańczająca ale dająca mi dużo satysfakcji. Nie przekwalifikowałbym się na żaden inny zawód.


Praca opiekuna medycznego oczami Barbary
(nadesłane przez poniższy formularz)

Od dwóch lat opiekuje się starszymi osobami, które potrzebują wsparcia takiej osoby jaką jest opiekun medyczny. To wspaniały zawód.  Bardzo to lubię i cieszę się pracą przy starszych osobach co daje mi ogromną radość i satysfakcję .Naprawdę super jest ukończyć taką szkołę.. Wspaniali wykładowcy, można się wiele nauczyć - życia, i jakim być dla innych.
Opiekunowie dużo sił życzę do dalszej pracy i pozdrawiam serdecznie .Praca opiekuna medycznego oczami Marzeny
(nadesłane przez poniższy formularz)

Od trzech lat pracuję jako opiekun medyczny. Uwielbiam to co robię. Sprawia mi ogromną przyjemność pomaganie chorym i starszym ludziom.Jestem szczęśliwa i dumna że mam pracę którą kocham. Zgadzam się z przedmówcami że personel pielęgniarski nas nie docenia, przykre.Nagrodą w tym zawodzie jest uśmiech pacjenta na dzień dobry.


Praca opiekuna medycznego oczami Moniki
(nadesłane przez poniższy formularz)

Pracę zaczęłam jako salowa na oddziale internistycznym, po pięciu latach postanowiłam podnieść swoje kwalifikacje. Od półtora roku pracuję jako opiekun medyczny. Dlaczego wybrałam ten zawód? Po prostu kocham ludzi, moje serce cieszy się gdy widzi uśmiechnięte twarze moich starszych pacjentów. Boli mnie to, że my opiekunowie jesteśmy żle traktowani przez personel pielęgniarski, a to przecież my odwalamy większą robotę, dbamy o chorych, wspieramy ich w chorobie.


Praca opiekuna medycznego oczami Teresy
(nadesłane przez poniższy formularz)

Praca jaką wykonuję to sanitariusz szpitalny, bardzo zbliżona do opiekuna. Mam do czynienia na co dzień z pacjentami chorymi na nowotwory. Jest to ciężki kawałek chleba, ale satysfakcja ogromna. Mam wiele obowiązków, ale najbardziej lubię pomagać tym chorym i jak że cierpiącym ludziom. Pomoc w prostych czynnościach jak umycie, karmienie, bycie w trudnych chwilach z pacjentem i rodziną - kiedy ten czas jest coraz krótszy dla chorego. To też jest ważne. Rozmowy, pytania to trzeba być, umieć słuchać i rozumieć innych. To często powołanie, dobre serce wrażliwość na cierpienie sprawia że człowiek jest dobry, w samej swojej istocie.


Praca opiekuna medycznego oczami Ewy
(nadesłane przez poniższy formularz)

Pracuję od czterech lat jako Opiekun Medyczny w Olsztynie. Jestem dumna z mojej pracy, ale nie zawsze doceniona przez personel pielęgniarski. Kocham ludzi i zawsze jestem do ich dyspozycji. Pomagam, rozmawiam, wspieram. Lubię przychodzić na dyżur i być witana przez pacjentów uśmiechem. Cieszę się i mam nadzieję, że kiedyś będziemy docenieni jako fachowcy.Praca opiekuna medycznego oczami Bartka
(nadesłane przez poniższy formularz)
 
Bardzo się ciesze, że jest założone konto na FB oraz strona, poświęcone opiekunom medycznym, mające na uwadze traktowanie jeszcze tego nowego zawodu "po macoszemu". Szkołę kończę w czerwcu, mam nadzieję, że egzaminy zalicze(te państwowe).Od kwietnia 2013 pracuję jako opiekun medyczny w Hospicjum w Złotowie. Mój wybór pracy był świadomy, praktyki potwierdziły tylko to, że właśnie chcę to robić... Właśnie w czasie praktyki dostałem propozycję pracy. Praca z chorymi ludźmi lub niepełnosprawnymi ludźmi sprawia mi wiele satysfakcji i radości, pomimo, że jest dość
wyczerpująca. To tyle w skrócie o mnie.


Praca opiekuna medycznego oczami Klaudii
(nadesłane przez poniższy formularz)

Uważam, że to piękny Zawód ciężki, trudny, bardzo odpowiedzialny.
Moja praca wymaga odwagi, uśmiechu, empati, ogromnej wiedzy oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Towarzyszę przecież choremu człowiekowi w jego cierpieniu.

Ten zawód nauczył mnie wielkiej pokory i nadziei, że moje dobro które jest kierowane w kierunku chorego człowieka zostanie w przyszłości skierowane ku mojej osobie.


Praca opiekuna medycznego oczami Syli
(nadesłane przez poniższy formularz)

Witam wszystkich Opiekunów Medycznych i odwiedzających stronę. Zgadzam się z tym wszystkim co tu jest napisane, aby spełniać ten zawód w stu procentach należy to kochać. Nieść schorowanym ludziom pomoc, w jakichkolwiek czynnościach i zawsze z uśmiechem na twarzy i żartem. Nie wiadomo co nas kiedyś spotka, każdy chciałby mieć super pomoc, przyjaciela obok w takich chwilach... Ja pracuje w tym zawodzie 9 miesięcy i jestem z siebie dumna, że akurat taki zawód sobie wybrałam. Nie jest łatwy, wiadomo, wszystko potrzeba wysiłku, ale warto... Pozdrawiam.


Praca opiekuna medycznego oczami Anny
(nadesłane przez poniższy formularz)

Obecnie uczę się zawodu Opiekuna Medycznego i bardzo mi się to podoba. Lubię służyć pomocą i dobrym słowem osobom, które nie są w stanie same zaspokoić swoich potrzeb. Mam praktyki w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym. Pojawienie się uśmiechu na twarzach tych schorowanych ludzi jest dla mnie najlepszą zapłata za wszystko co dla nich robię.
 

Praca opiekuna medycznego oczami Weroniki
(nadesłane przez poniższy formularz)

Zacznę od tego,że obecnie mam niecałe 23 lata. Swoją historię zaczęłam jak każdy- w 2011 roku składając papiery do Medycznego Studium Zawodowego. W trakcie nauki miałam praktyki jak każdy w domu pomocy społecznej, w szpitalu, a na końcu w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym. W końcu i nadszedł oczekiwany dzień egzaminu, odebranie dyplomu i pytanie co dalej? Postanowiłam spróbować złożyć podanie do owego ZPO. I udało się. Pokochałam tę pracę. To, że mogę wywołać uśmiech na twarzy podopiecznego zwykłym podaniem kubka picia, pomocą przy wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, zwykłym słowem czy gestem, jest dla mnie nagrodą, największą nagrodą. Obecnie pracuję od 10 miesięcy, na stanowisku Opiekuna od 7 miesięcy.


Praca opiekuna medycznego oczami Moniki
(nadesłane przez poniższy formularz)

Pracę w szpitalu zaczęłam na stanowisku salowej na oddziale internistycznym, pokochałam ją. Po 2 latach postanowiłam podnieść swoje kwalifikacje zdając do szkoły medycznej. Od 7 miesięcy pracuję w szpitalnym zakładzie opiekuńczo-pielęgnacyjnym na stanowisku opiekuna medycznego. Kocham swoją pracę, serce moje uśmiecha się gdy mój pacjent jest uśmiechnięty i radosny pomimo swojej choroby i starszego wieku. Pozdrawiam wszystkich opiekunów.


Praca opiekuna medycznego oczami Marka 
(wolne tłumaczenie artykułu z tej strony)

To już pięć lat od kiedy pojawił się pierwszy program nauczania dla opiekunów medycznych w Polsce. Ile osób jednak wie kim właściwie jest opiekun medyczny?

Opiekunowie medyczni to zarówno kobiety i mężczyźni i choć każdy z nich różni się od siebie to wszystkich razem łączy  bardzo szczególne zajęcie. Zajęcie które polega na myciu, przebieraniu, karmieniu i pielęgnowaniu pacjentów. Opiekunowie dokonują pomiaru podstawowych parametrów życiowych, pomagają pacjentom w poruszaniu się czy to o własnych nogach czy na wózku. Ścielą łóżka, wietrzą pokoje, podają basen. Wymieniają worki stomijne, opróżniają worki na mocz, wypełniają dokumentacje medyczną i plan pielęgnowania. Obserwują wszelkie zmiany w stanie pacjenta.

Robią bardzo wiele, co niekoniecznie mieści się w opisie ich zawodu. Dzwonią za pacjentów, którzy nie potrafią sami zadzwonić, pomagają w pilnowaniu porządku na szafce, czyszczą maszynkę do golenia.

Pracują w szpitalach, domach opieki, ZOL-ach, by wymienić tylko kilka z miejsc gdzie można ich spotkać. Coraz częściej opiekunowie medyczni stanowią część personelu medycznego obecnego całą dobę 365 w roku. Dlaczego? Bo zapewniają najbardziej podstawową opiekę i pielęgnację potrzebną do życia pacjentów i podopiecznych.

Krótko mówiąc opiekun medyczny pomaga tym, którzy sami nie mogą sobie pomóc. Jest sprawnymi ramionami dla osoby z paraliżem, wzrokiem osoby, która niedowidzi, czy głosem tych, którzy nie mówią.

Opiekunowie medyczni często spędzają więcej czasu z pacjentem niż jakikolwiek inny członek personelu medycznego, niejednokrotnie więcej niż rodzina pacjenta. Ze względu na specyfikę swojej pracy może poświęcić pacjentom więcej uwagi, niż np. pielęgniarka, która często odpowiedzialna jest za cały oddział. Często też mają szanse dostrzec medyczny problem wśród swoich pacjentów, zanim dostrzeże to ktoś inny. W ten sposób stają się także oczami pielęgniarek, które dzięki temu pracują efektywniej, móc niosąc pomoc szybciej i skuteczniej. Dobry opiekun medyczny obserwuje dokładnie swoich pacjentów, dzięki czemu zyskuje uznanie wśród lekarzy i pielęgniarek  jako ten, który pierwszy dostrzega i zgłasza zmiany w stanie zdrowia pacjenta.

Opiekunowie medyczni w Domach Pomocy Społecznej nie tylko pracują ale niemal żyją z podopiecznymi przez wiele lat, 40 godzin w tygodniu, będąc pierwszym źródłem informacji o zwyczajach i upodobaniach podopiecznych. Jeśli ktoś chce wiedzieć, co podopieczny lubi oglądać w telewizji albo czego nie lubi jeść – niech spyta opiekuna.

Opiekunowie medyczni mają ciężką i brudną pracę. Często stają się obiektami słownych ale także fizycznych ataków swoich podopiecznych, którzy często są zdenerwowani lub nie są w stanie reagować inaczej na skutek choroby czy wieku. Opiekunowie stykają się z najbardziej osobistymi ale i nieprzyjemnymi czynnościami wykonywanymi przez swoich podopiecznych – zmieniają pieluchomajtki, sprzątają wymioty. Ten zakres pracy może zniechęcać ale dobry opiekun medyczny radzi sobie z wszystkim tym nie tracąc siły ducha i nieustannie robią to co najlepsze dla swoich podopiecznych.

Praca opiekunów medycznych jest często postrzegana jako ta, która nie wymaga specjalnych umiejętności czy specjalistycznej wiedzy. W pewnym sensie to prawda. W ciągu roku kształcenia, opiekunowie medyczni poznają podstawy anatomii, fizjologii, patologii czy psychologii, a także uczą się praktycznych umiejętności pielęgnacyjnych, ale przyznajmy, że np. przygotowanie okładu zimnego nie jest tak skomplikowane jak operacja wyrostka robaczkowego.

Jednak bycie dobrym opiekunem medycznym to więcej niż tylko pewien zakres wiedzy i umiejętności – to dar.

Dobry opiekun medyczny posiada zdolności opiekuńcze, których nie da się nauczyć w żadnej szkole. Niektórzy po prostu je mają a inni nie. Opiekunowie medyczni muszą bezpośrednio reagować na bio-psycho-społeczne potrzeby swoich pacjentów – w końcu za to im płacą – ale dobry opiekun to o wiele więcej niż to.

Na przykład opiekun medyczny, może zajmować się pacjentem z zaburzeniami psychicznymi i ograniczeniami ruchowymi , którego kąpiel odbywa się w łóżku powodującą stres i niepokój. Zatem opiekun próbuje różnych sposobów i technik, aż odkrywa, że śpiewanie w trakcie uspokaja pacjenta. Opiekun nawet z czasem rozpoznaje, która piosenka podoba się najbardziej. I śpiewa ją za każdym razem, czasem przez miesiące codziennie.

Nie śpiewa jej tylko dlatego, że wtedy zabieg przeprowadzany jest szybciej i bezpieczniej a podopieczny jest o wiele bardziej spokojny. Robi to bo taki właśnie jest – bo jemu czy jej zależy.

Opiekunowie medyczni dbają także o to by ubrania pasowały na tych, którzy nie potrafią sami zatroszczyć się o swój wygląd. Nakłaniają pacjentów, którzy stracili apetyt do jedzenia. Przypominają im o dacie ich urodzin.

Dobry opiekun czy opiekunka medyczna  jest po prostu bohaterem.Formularz kontaktowy


Zastrzegamy sobie prawo do nieopublikowania komentarzy bez podania przyczyn, jak również do wprowadzenia korekt nie ingerujących w sens wpisu.

Comments