Oczami Opiekuna Medycznego


W tym miejscu chcielibyśmy stworzyć pozytywną przestrzeń Waszych - opiekunów medycznych - historii i opowieści. 
Wiemy, że nie raz i nie dwa doświadczamy sytuacji trudnych i konfliktowych i że jest wiele zagadnień, które spędzają nam sen z powiek, mimo to starajcie się pamiętać również o tych pozytywnych stronach naszej pracy:)

To najlepsza reklama dla naszego zawodu, cenne źródło informacji dla naszych podopiecznych (także tych przyszłych) oraz młodych adeptów naszego zawodu!

Na końcu strony znajduje się specjalnie dedykowany formularz, który możecie wykorzystać do przesyłania Waszych opowieści i przemyśleń.Praca opiekuna medycznego oczami Małgorzaty
(nadesłane przez poniższy formularz)


Właśnie mija drugi miesiąc jak pracuje na oddziale chirurgii ortoperdycznej jako opiekun medyczny. Zaczynając prace obawiałam się ponieważ praktyki odbywałam  w ZPO i naturalne było że opiekunki mają dużo pracy. Szybko przekonałam się, że pacjenci na urazówce leżący z gipsami, wyciągami po wypadkach także potrzebują mojej pomocy a wsparcie w nagłych zwrotach w ich życiu jest nieocenione. Mam również szczęści pracować z ludzkimi lekarzami i fajnym zespołem pielęgniarek które nie traktują mnie gorzej. Bardzo podoba mi się cytat ze strony internetowej że moze opiekun medyczny nie jest aniołem ale jest następna osoba zaraz po nim:) mnie również pytano czy skrzydła zostawiłam w szatni aby założyć mundurek:)) pozdrawiam wszystkich opiekunów.


Praca opiekuna medycznego oczami Wojtka
(nadesłane przez poniższy formularz)

Czytając Wasze wpisy Drodzy Państwo muszę przyznać, że zgadzam się z Wami, iż zawód opiekuna medycznego jest i PIĘKNY i TRUDNY zarazem. Sam go wykonuję od pięciu lat nieprzerwanie z radością i satysfakcją,ale przyznajmy także,że nie zawsze jest kolorowo jednak optymizm, który mamy w sobie potrzebny w tej pracy powoduje, że gorsze dni stają się łatwiejszymi. Prawda? Życzę nam wszystkim nieustających sił! 


Praca opiekuna medycznego oczami Elżbiety
(nadesłane przez poniższy formularz)

Witam wszystkich opiekunów:) chcę i ja podzielić się paroma słowami..pracę jako opiekun zaczynam za 2 tygodnie. Mam nadzieję że odnajdę się w szpitalu w tym zawodzie, nareszcie będę robić to co chciałam od dawna. Nie jestem już taka młoda. Szkołę dla opiekunów wybrałam bardzo świadomie, zdałam egzaminy i to tylko upewniło mnie że w każdym wieku warto się rozwijać. Pozdrawiam wszystkich.


Praca opiekuna medycznego oczami Joanny
(nadesłane przez poniższy formularz)

Jako OM pracuję od Stycznia tego roku. Dyplom zdawałam w Czerwcu. Uwielbiam tę pracę mimo że jest ona bardzo ciężka i mało płatna w Polsce. Za to uśmiech pacjenta jest bezcenny.


Praca opiekuna medycznego oczami Agnieszki
(nadesłane przez poniższy formularz)

Niedawno skończyłam szkołę dla Opiekunów Medycznych i od niedawna opiekuję się schorowaną panią (94 l.) w domu. Jest osobą samotną, ma trudny charakter i mieszka w ekstremalnych warunkach:brak ciepłej wody, łazienki (rodzina zakupiła tylko sedes przenośny), brak normalnego ogrzewania. W kuchni jest stary piecyk węglowy. Pierwsze dwa dni były ciężkie, pani nie chciała nic jeść, nie brała leków,nie chciała samodzielnie poruszać się, była małomówna. Właściwie to tylko krzyczała na mnie i wyzywała. Jednak po jakimś czasie wreszcie mi zaufała i są olbrzymie zmiany na lepsze. Z chęcią spożywa posiłki, nie jest już wrogo do mnie nastawiona, zażywa leki i próbuje z moją pomocą przejść ze swojego pokoiku do kuchni. Wolny czas spędzamy na rozmowach (brakuje jej tego). Ku mojemu zadowoleniu zgodziła się na częściowe umycie się, gdzie wcześniej nie dała do siebie podejść. Opiekuję się nią dopiero od 6 dni a już widzę dużą poprawę w jej nastawieniu do otoczenia i do siebie. Moja (na razie jeszcze krótka praca) nie poszła na marne. A wierzcie mi,musiałam się nieźle na gimnastykować,żeby "postawić ją na nogi" .Jestem z niej i siebie DUMNA!!!.Pozdrawiam.AGA


Praca opiekuna medycznego oczami Ewy
(nadesłane przez poniższy formularz)

Pracuję 4 lata i jestem dumna z siebie i mojej pracy.


Praca opiekuna medycznego oczami Weroniki
(nadesłane przez poniższy formularz)

Uczę się na OM. Jestem na 2sem. Pracuje jako OM ale jeszcze bez dyplomu. Będę zdawała go w czerwcu. Lubie tę pracę i lubię pomagać starszym osobom.


Praca opiekuna medycznego oczami  "Szczygiełka"
(nadesłane przez poniższy formularz)

W zawodzie opiekuna pracuję 5 lat. Nie wyobrażam sobie że mogłabym wykonywać inną pracę, kocham to co robię. Tak to prawda jest to zawód ciężki i wyczerpujący (...). Ale uśmiech chorego i to ciepłe słowo jest zapłatą za wszystko.


Praca opiekuna medycznego oczami  Kazimierza
(nadesłane przez poniższy formularz)

Ja pracuję jako opiekun medyczny choć jak na razie bez dyplomu. Jestem w trakcie nauki. Lubię pracować w tym zawodzie sprawia mi to frajdę ponieważ ja pracuję w zawodzie w którym nie każdy mężczyzna chciał by czy też mógł pracować. Poza tym lubię tą pracę bo lubię pomagać innym.Praca opiekuna medycznego oczami Karoliny
(nadesłane przez poniższy formularz)

Witam wszystkich opiekunów medycznych! Pracuję w tym zawodzie trzy lata. Bardzo lubię swoją pracę i uśmiechy pacjentów w dowód wdzięczności za niesioną im pomoc. Sprawia mi ogromną przyjemność pomaganie chorym i starszym ludziom. Jestem szczęśliwa i dumna że mam pracę którą kocham. Zgadzam się z przedmówcami że personel pielęgniarski nas nie docenia, to jest bardzo przykre.Praca opiekuna medycznego oczami Pauliny
(nadesłane przez poniższy formularz)

Witam. Czytałam wszystkie państwa wpisy. Chwytają za serce....Zapisałam się na ten kierunek i dopiero rozpocznę naukę. Mimo iż mam 21 lat pracowałam po kilka miesięcy, m.in. jako kelnerka, konsultantka, hostessa, kasjerka... Nie umiałam się do końca odnaleźć w owych kierunkach. Byłam również pół roku w pracy za granicą, pracując, m.in. na magazynach. O sobie mogę powiedzieć tyle, iż myślę, że opiekun medyczny będzie pracą w końcu sensowną, która na pewno sprawi mi satysfakcję, radość. Właśnie przez pomoc, bycie z potrzebującym człowiekiem. Miałam do czynienia z takimi ludźmi, m.in. po przez rodzinę. Wiem, że nie jest to łatwy zawód ale od zawsze do tego mnie ciągnęło... Jedyne co mnie odwodziło od decyzji podjęcia nauki w tym kierunku.. to strach - że zawale - że przeze mnie komuś się coś stanie.. Bo np. źle zinterpretuje objawy, lub źle udzielę pomocy..Co Wy o tym myślicie? Czy te obawy przekreślają mnie z tego zawodu..? Czy nie powinnam być tego wszystkiego pewna jak i swoich umiejętności? Serdecznie pozdrawiam.Praca opiekuna medycznego oczami Marcina
(nadesłane przez poniższy formularz)

Pracowałem w DPS-ie z ludźmi starszymi, teraz w OREW-ie z dziećmi. Na pewno jest to praca ciężka i wykańczająca ale dająca mi dużo satysfakcji. Nie przekwalifikowałbym się na żaden inny zawód.


Praca opiekuna medycznego oczami Barbary
(nadesłane przez poniższy formularz)

Od dwóch lat opiekuje się starszymi osobami, które potrzebują wsparcia takiej osoby jaką jest opiekun medyczny. To wspaniały zawód.  Bardzo to lubię i cieszę się pracą przy starszych osobach co daje mi ogromną radość i satysfakcję .Naprawdę super jest ukończyć taką szkołę.. Wspaniali wykładowcy, można się wiele nauczyć - życia, i jakim być dla innych.
Opiekunowie dużo sił życzę do dalszej pracy i pozdrawiam serdecznie .Praca opiekuna medycznego oczami Marzeny
(nadesłane przez poniższy formularz)

Od trzech lat pracuję jako opiekun medyczny. Uwielbiam to co robię. Sprawia mi ogromną przyjemność pomaganie chorym i starszym ludziom.Jestem szczęśliwa i dumna że mam pracę którą kocham. Zgadzam się z przedmówcami że personel pielęgniarski nas nie docenia, przykre.Nagrodą w tym zawodzie jest uśmiech pacjenta na dzień dobry.


Praca opiekuna medycznego oczami Moniki
(nadesłane przez poniższy formularz)

Pracę zaczęłam jako salowa na oddziale internistycznym, po pięciu latach postanowiłam podnieść swoje kwalifikacje. Od półtora roku pracuję jako opiekun medyczny. Dlaczego wybrałam ten zawód? Po prostu kocham ludzi, moje serce cieszy się gdy widzi uśmiechnięte twarze moich starszych pacjentów. Boli mnie to, że my opiekunowie jesteśmy żle traktowani przez personel pielęgniarski, a to przecież my odwalamy większą robotę, dbamy o chorych, wspieramy ich w chorobie.


Praca opiekuna medycznego oczami Teresy
(nadesłane przez poniższy formularz)

Praca jaką wykonuję to sanitariusz szpitalny, bardzo zbliżona do opiekuna. Mam do czynienia na co dzień z pacjentami chorymi na nowotwory. Jest to ciężki kawałek chleba, ale satysfakcja ogromna. Mam wiele obowiązków, ale najbardziej lubię pomagać tym chorym i jak że cierpiącym ludziom. Pomoc w prostych czynnościach jak umycie, karmienie, bycie w trudnych chwilach z pacjentem i rodziną - kiedy ten czas jest coraz krótszy dla chorego. To też jest ważne. Rozmowy, pytania to trzeba być, umieć słuchać i rozumieć innych. To często powołanie, dobre serce wrażliwość na cierpienie sprawia że człowiek jest dobry, w samej swojej istocie.


Praca opiekuna medycznego oczami Ewy
(nadesłane przez poniższy formularz)

Pracuję od czterech lat jako Opiekun Medyczny w Olsztynie. Jestem dumna z mojej pracy, ale nie zawsze doceniona przez personel pielęgniarski. Kocham ludzi i zawsze jestem do ich dyspozycji. Pomagam, rozmawiam, wspieram. Lubię przychodzić na dyżur i być witana przez pacjentów uśmiechem. Cieszę się i mam nadzieję, że kiedyś będziemy docenieni jako fachowcy.Praca opiekuna medycznego oczami Bartka
(nadesłane przez poniższy formularz)
 
Bardzo się ciesze, że jest założone konto na FB oraz strona, poświęcone opiekunom medycznym, mające na uwadze traktowanie jeszcze tego nowego zawodu "po macoszemu". Szkołę kończę w czerwcu, mam nadzieję, że egzaminy zalicze(te państwowe).Od kwietnia 2013 pracuję jako opiekun medyczny w Hospicjum w Złotowie. Mój wybór pracy był świadomy, praktyki potwierdziły tylko to, że właśnie chcę to robić... Właśnie w czasie praktyki dostałem propozycję pracy. Praca z chorymi ludźmi lub niepełnosprawnymi ludźmi sprawia mi wiele satysfakcji i radości, pomimo, że jest dość
wyczerpująca. To tyle w skrócie o mnie.


Praca opiekuna medycznego oczami Klaudii
(nadesłane przez poniższy formularz)

Uważam, że to piękny Zawód ciężki, trudny, bardzo odpowiedzialny.
Moja praca wymaga odwagi, uśmiechu, empati, ogromnej wiedzy oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Towarzyszę przecież choremu człowiekowi w jego cierpieniu.

Ten zawód nauczył mnie wielkiej pokory i nadziei, że moje dobro które jest kierowane w kierunku chorego człowieka zostanie w przyszłości skierowane ku mojej osobie.


Praca opiekuna medycznego oczami Syli
(nadesłane przez poniższy formularz)

Witam wszystkich Opiekunów Medycznych i odwiedzających stronę. Zgadzam się z tym wszystkim co tu jest napisane, aby spełniać ten zawód w stu procentach należy to kochać. Nieść schorowanym ludziom pomoc, w jakichkolwiek czynnościach i zawsze z uśmiechem na twarzy i żartem. Nie wiadomo co nas kiedyś spotka, każdy chciałby mieć super pomoc, przyjaciela obok w takich chwilach... Ja pracuje w tym zawodzie 9 miesięcy i jestem z siebie dumna, że akurat taki zawód sobie wybrałam. Nie jest łatwy, wiadomo, wszystko potrzeba wysiłku, ale warto... Pozdrawiam.


Praca opiekuna medycznego oczami Anny
(nadesłane przez poniższy formularz)

Obecnie uczę się zawodu Opiekuna Medycznego i bardzo mi się to podoba. Lubię służyć pomocą i dobrym słowem osobom, które nie są w stanie same zaspokoić swoich potrzeb. Mam praktyki w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym. Pojawienie się uśmiechu na twarzach tych schorowanych ludzi jest dla mnie najlepszą zapłata za wszystko co dla nich robię.
 

Praca opiekuna medycznego oczami Weroniki
(nadesłane przez poniższy formularz)

Zacznę od tego,że obecnie mam niecałe 23 lata. Swoją historię zaczęłam jak każdy- w 2011 roku składając papiery do Medycznego Studium Zawodowego. W trakcie nauki miałam praktyki jak każdy w domu pomocy społecznej, w szpitalu, a na końcu w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym. W końcu i nadszedł oczekiwany dzień egzaminu, odebranie dyplomu i pytanie co dalej? Postanowiłam spróbować złożyć podanie do owego ZPO. I udało się. Pokochałam tę pracę. To, że mogę wywołać uśmiech na twarzy podopiecznego zwykłym podaniem kubka picia, pomocą przy wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, zwykłym słowem czy gestem, jest dla mnie nagrodą, największą nagrodą. Obecnie pracuję od 10 miesięcy, na stanowisku Opiekuna od 7 miesięcy.


Praca opiekuna medycznego oczami Moniki
(nadesłane przez poniższy formularz)

Pracę w szpitalu zaczęłam na stanowisku salowej na oddziale internistycznym, pokochałam ją. Po 2 latach postanowiłam podnieść swoje kwalifikacje zdając do szkoły medycznej. Od 7 miesięcy pracuję w szpitalnym zakładzie opiekuńczo-pielęgnacyjnym na stanowisku opiekuna medycznego. Kocham swoją pracę, serce moje uśmiecha się gdy mój pacjent jest uśmiechnięty i radosny pomimo swojej choroby i starszego wieku. Pozdrawiam wszystkich opiekunów.


Praca opiekuna medycznego oczami Marka 
(wolne tłumaczenie artykułu z tej strony)

To już pięć lat od kiedy pojawił się pierwszy program nauczania dla opiekunów medycznych w Polsce. Ile osób jednak wie kim właściwie jest opiekun medyczny?

Opiekunowie medyczni to zarówno kobiety i mężczyźni i choć każdy z nich różni się od siebie to wszystkich razem łączy  bardzo szczególne zajęcie. Zajęcie które polega na myciu, przebieraniu, karmieniu i pielęgnowaniu pacjentów. Opiekunowie dokonują pomiaru podstawowych parametrów życiowych, pomagają pacjentom w poruszaniu się czy to o własnych nogach czy na wózku. Ścielą łóżka, wietrzą pokoje, podają basen. Wymieniają worki stomijne, opróżniają worki na mocz, wypełniają dokumentacje medyczną i plan pielęgnowania. Obserwują wszelkie zmiany w stanie pacjenta.

Robią bardzo wiele, co niekoniecznie mieści się w opisie ich zawodu. Dzwonią za pacjentów, którzy nie potrafią sami zadzwonić, pomagają w pilnowaniu porządku na szafce, czyszczą maszynkę do golenia.

Pracują w szpitalach, domach opieki, ZOL-ach, by wymienić tylko kilka z miejsc gdzie można ich spotkać. Coraz częściej opiekunowie medyczni stanowią część personelu medycznego obecnego całą dobę 365 w roku. Dlaczego? Bo zapewniają najbardziej podstawową opiekę i pielęgnację potrzebną do życia pacjentów i podopiecznych.

Krótko mówiąc opiekun medyczny pomaga tym, którzy sami nie mogą sobie pomóc. Jest sprawnymi ramionami dla osoby z paraliżem, wzrokiem osoby, która niedowidzi, czy głosem tych, którzy nie mówią.

Opiekunowie medyczni często spędzają więcej czasu z pacjentem niż jakikolwiek inny członek personelu medycznego, niejednokrotnie więcej niż rodzina pacjenta. Ze względu na specyfikę swojej pracy może poświęcić pacjentom więcej uwagi, niż np. pielęgniarka, która często odpowiedzialna jest za cały oddział. Często też mają szanse dostrzec medyczny problem wśród swoich pacjentów, zanim dostrzeże to ktoś inny. W ten sposób stają się także oczami pielęgniarek, które dzięki temu pracują efektywniej, móc niosąc pomoc szybciej i skuteczniej. Dobry opiekun medyczny obserwuje dokładnie swoich pacjentów, dzięki czemu zyskuje uznanie wśród lekarzy i pielęgniarek  jako ten, który pierwszy dostrzega i zgłasza zmiany w stanie zdrowia pacjenta.

Opiekunowie medyczni w Domach Pomocy Społecznej nie tylko pracują ale niemal żyją z podopiecznymi przez wiele lat, 40 godzin w tygodniu, będąc pierwszym źródłem informacji o zwyczajach i upodobaniach podopiecznych. Jeśli ktoś chce wiedzieć, co podopieczny lubi oglądać w telewizji albo czego nie lubi jeść – niech spyta opiekuna.

Opiekunowie medyczni mają ciężką i brudną pracę. Często stają się obiektami słownych ale także fizycznych ataków swoich podopiecznych, którzy często są zdenerwowani lub nie są w stanie reagować inaczej na skutek choroby czy wieku. Opiekunowie stykają się z najbardziej osobistymi ale i nieprzyjemnymi czynnościami wykonywanymi przez swoich podopiecznych – zmieniają pieluchomajtki, sprzątają wymioty. Ten zakres pracy może zniechęcać ale dobry opiekun medyczny radzi sobie z wszystkim tym nie tracąc siły ducha i nieustannie robią to co najlepsze dla swoich podopiecznych.

Praca opiekunów medycznych jest często postrzegana jako ta, która nie wymaga specjalnych umiejętności czy specjalistycznej wiedzy. W pewnym sensie to prawda. W ciągu roku kształcenia, opiekunowie medyczni poznają podstawy anatomii, fizjologii, patologii czy psychologii, a także uczą się praktycznych umiejętności pielęgnacyjnych, ale przyznajmy, że np. przygotowanie okładu zimnego nie jest tak skomplikowane jak operacja wyrostka robaczkowego.

Jednak bycie dobrym opiekunem medycznym to więcej niż tylko pewien zakres wiedzy i umiejętności – to dar.

Dobry opiekun medyczny posiada zdolności opiekuńcze, których nie da się nauczyć w żadnej szkole. Niektórzy po prostu je mają a inni nie. Opiekunowie medyczni muszą bezpośrednio reagować na bio-psycho-społeczne potrzeby swoich pacjentów – w końcu za to im płacą – ale dobry opiekun to o wiele więcej niż to.

Na przykład opiekun medyczny, może zajmować się pacjentem z zaburzeniami psychicznymi i ograniczeniami ruchowymi , którego kąpiel odbywa się w łóżku powodującą stres i niepokój. Zatem opiekun próbuje różnych sposobów i technik, aż odkrywa, że śpiewanie w trakcie uspokaja pacjenta. Opiekun nawet z czasem rozpoznaje, która piosenka podoba się najbardziej. I śpiewa ją za każdym razem, czasem przez miesiące codziennie.

Nie śpiewa jej tylko dlatego, że wtedy zabieg przeprowadzany jest szybciej i bezpieczniej a podopieczny jest o wiele bardziej spokojny. Robi to bo taki właśnie jest – bo jemu czy jej zależy.

Opiekunowie medyczni dbają także o to by ubrania pasowały na tych, którzy nie potrafią sami zatroszczyć się o swój wygląd. Nakłaniają pacjentów, którzy stracili apetyt do jedzenia. Przypominają im o dacie ich urodzin.

Dobry opiekun czy opiekunka medyczna  jest po prostu bohaterem.Formularz kontaktowyComments