Masaż leczniczy, relaksacyjny i biomasaż


Masaż leczniczy

Masaż jako taki, jest sposobem oddziaływania na ustrój bodźcami mechanicznymi w postaci ucisku lub tarcia, w celu wywołania odczynów fizjologicznych.
Masaż leczniczy jest jednym z filarów fizjoterapii. Poza masażem w fizjoterapii wyróżniono fizykoterapię (wszelkie działania lecznicze z zastosowaniem naturalnych, fizykalnych źródeł energii jak: ciepło, zimno, prąd elektryczny i magnetyczny, światło) oraz kinezyterapię (ćwiczenia -od zupełnie biernych po ciężkie ćwiczenia siłowe, mobilizujące cały układ motoryczny chorego).
Pośród rodzajów masażu leczniczego najpopularniejsze to masaż klasyczny i segmentarny.
Pierwszy dzieli się na masaż ogólny, dotyczący całego ciała, oraz odcinkowy (częściowy) dotyczący kończyny lub okolicy tułowia czy stawu. Masaż segmentarny jest sposobem oddziaływania za pomocą wybranych chwytów na wybrane powierzchnie skóry (strefy Heada) i pobudzanie tkanek głebiej położonych na drodze odruchowej. W obydwu masażach wyróżnia się techniki: głaskania, rozcierania, ugniatania, oklepywanie, wstrząsania i miesienia.
Z pozostałych rodzajów masażu leczniczego warto wymienić: limfatyczny, podwodny, synkardialny, wibracyjny.

Masaż relaksacyjny

Masaże relaksacyjne będą miały za główny cel odprężenie i usunięcie nadmiaru napięcia psychicznego klienta. Popularne masaże relaksacyjne to : hawajski masaż lomi lomi nui, tajski, gorącymi kamieniami, ajurweda, erotyczny.

Biomasaż

W opracowaniu.
Comments