Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

opublikowane: 10 wrz 2013, 09:59 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 10 wrz 2013, 10:00 ]

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom (ang. World Suicide Prevention Day) to święto obchodzone co roku 10 września. Powstało z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom (IASP) w 2003 roku. Tego dnia IASP wraz z WHO (Światową Organizacją Zdrowia) zwraca szczególną uwagę na samobójstwa, które są najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów.


Smutne statystyki.

Zgodnie ze statystykami Komendy Głównej Policji w 2012 roku odnotowano 5791 zamachów samobójczych, z których 4177 zakończyło się zgonem. Najczęstszą przyczyną była choroba psychiczna, nieporozumienia rodzinne i zawody miłosne. Niestety Policja nie podaje definicji choroby psychicznej – ale prawdopodobnie obejmuje ona szersze spektrum zaburzeń, od depresji po poważne choroby psychiczne. Najczęściej samobójstwa popełniają osoby w wieku 20-34 lat oraz 45-59 lat. Co najbardziej przerażające 373 osób, które próbowało odebrać sobie życie miało poniżej 19 lat (w tym 30 w wieku 10-14 lat). W 2012 z powodu samobójstwa zmarło 165 osób w wieku 15-19 lat i 12 w wieku 10-14 lat. W latach 1991-2005 odnotowano 16 przypadków śmierci w wyniku samobójstwa u dzieci w wieku 7-9 lat. Samobójstwo jest drugą przyczyną zgonu w grupie wiekowej 7-19 lat.

Przyczyn może być wiele – długotrwała depresja, brak środków do życia, utrata bliskiej osoby, słabe więzi społeczne, przemoc fizyczna i psychiczna. Jadnak prawie wszystkich łączy jedno – brak nadziei na zmianę stanu na lepszy.


Jak pomóc sobie?

Niektórym wystarcza już samo podzielenie się z kimś problemem. Jeśli jednak to nie wystarcza warto sięgnąć po pomoc specjalisty. Jeśli wizyta u psychologa/psychiatry nie jest dla ciebie komfortowa zawsze możesz spróbować anonimowego telefonu zaufania. Taki telefon prowadzi chociażby Fundacja ITAKA (22 654 4041) lub Instytut Psychologii Zdrowia (116 123). W przypadku gdy dochodzi do przemocy w rodzinie pomoc można uzyskać poprzez Poradnie Telefoniczną "Niebieskiej Linii" (22 668 7000). Nie bój się wyciągnąć rękę po pomoc. Depresja jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka wielu ludzi – nie pozwól by zniszczyła twoje marzenia!


Jak pomóc innym?

Jeśli zaczniesz podejrzewać, że osoba w twoim otoczeniu może mieć myśli samobójcze najlepiej poświęcić jej czas. Jeśli jednak to nie wystarczy konieczna jest wizyta u specjalisty. Wsparcie można uzyskać u psychologa lub psychiatry. W źródle podajemy kilka miejsc, gdzie można znaleźć więcej informacji na temat depresji, placówkach, które udzielają pomocy i jak pomóc innym w takiej sytuacji.


W 2010 roku, po kilku samobójstwach nastolatków, spowodowanych doświadczaną przemocą, w USA powstała w ramach Trevor Project powstała kampania społeczna It Gets Better (Jest coraz lepiej). Kampania skierowana była do młodzieży, która w swoim życiu doświadczała przemocy fizycznej i psychicznej z różnych powodów. Na zakończenie chcemy podzielić się dwiema piosenkami, które zostały nagrane w ramach tej kampanii. Bo życie będzie lepsze.
Comments