Światowy Dzień AIDS

opublikowane: 1 gru 2013, 12:45 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 1 gru 2013, 12:49 ]
Światowy Dzień AIDS to dzień w którym nasza uwaga zwrócona jest szczególnie na osoby zakażone HIV i chore na AIDS.

W Polsce od wdrożenia badań w 1985 roku stwierdzono prawie 3 tysiące zachorowań na AIDS, ponad tysiąc chorych zmarło. Ponad 17 tysięcy osób jest zakażonych wirusem HIV (dane za PZH), chociaż szacuje się, że liczba osób zakażonych może być nawet dwukrotnie wyższa.

Odpowiednio wczesne wykrycie zakażenia HIV i odpowiednie leczenie uniemożliwia namnażanie się wirusa w organizmie oraz zwiększa ilość komórek CD4, dzięki czemu można uniknąć zachorowania na AIDS. Z posród 27 zachorowań zgłoszonych we wrześniu (rozpoznanych w latach 2008-2013) aż 25 nie było leczonych antyretrowirusowo (u 3 osób brak informacji o takim leczeniu).

Dlatego niezwykle ważne jest wczesne wykrycie zakażenia. W większości dużych miast badanie można wykonać bezpłatnie i anonimowo. Zawsze powinno być też poprzedzone wywiadem przeprowadzonym przez lekarza lub psychologa. Także otrzymanie wyników powinna poprzedzić rozmowa ze specjalistą.

Nadal wiele osób nie jest świadomych w jakiej sytuacji nie można się zakazić wirusem. W codziennej pracy opiekuna medycznego, jeżeli są przestrzegane wszelkie zasady bhp, które powinny być przestrzegane wobec każdego pacjenta, prawdopodobieństwo zakażenia się jest bliske zeru. W dodatku wirus ten nie jest odporny na działanie środków do dezynfekcji, zwykłe mydło niszczy wirusa poza organizmem.

Źródło: http://www.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/hiv_aids/
Comments