Relacja z IV Ogólnopolskiej Konferencji Opiekunów Medycznych

opublikowane: 19 maj 2019, 03:22 przez Krzysztof Tłoczek   [ zaktualizowane 19 maj 2019, 06:22 ]
Za nami IV edycja Ogólnopolskiej Konferencji Opiekunów Medycznych. Tym razem, 11.05.2019 spotkaliśmy się we Wrocławiu. Tradycjnie sobota wypadająca przed Dniem Opiekuna Medycznego była okazją do wysłuchania ciekawych wykładów, porozmawiania z zaproszonymi goścmi i wymianą doświadczeń pomiędzy opiekunami pochodzącymi z całej Polski.

Zanim zaczęła się sama Konferencja odbyło się Walne Zgromadzenie Ogólnoposkiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych, o którego przebiegu i ustaleniach możecie przeczytaj TUTAJ.

Konferencję o godz. 11.00 otworzył Prezes Fundacji, p. Bartosz Mikołajczyk a cykl wykładów ropoczęliśmy słuchając o nowych technologiach w pracy opiekuna medycznego, czyli prezentacji aplikacji HIDONE, przez p. Mirosława Janika oraz p. Dorotę Rymaszewską. Ten blok prelekcji zamknął p. Bartosz Mikołajczyk wykładem pt. Opieka nad osobami zakażonymi HIV, rzwiewając ostatecznie wszystkie mity towarzyszące temu zagadnieniu.
Po krókiej przerwie na kawę i rozmowy w kuluarach, podczas których część uczestników dopytywała o szczegóły dotyczące aplikacji HIDONE, widząc w niej szansę na dodatkową formę zarobkowania, nastąpił drugi blok wykładów, w którym p. Joanna Kliszcz, autorka wydanego niedawno podręcznika z zakresu psychologii dla opiekunów medycznych, przedstawiła temat "Mity i stereotypy starości", po którym niektórzy opiekunowie prosili o podpisanie wydanych przez nią książek.
Po tym wykładzie nastąpiło spotkanie z p. Barbarą Kopeć, przewodniczącej Forum Medycyny Laboratoryjnej, która przedstawiła kwestię poszerzenia zakresu kompetencji opiekuna medycznego o flebotomię - czyli pobieranie prób do badań laboratoryjnych, co spotkało się z entuzjazmem sporej części opiekunów. Następnie odbyła się przerwa lunchowa, którą spędziliśmy w salach i ogrodzie goszczącego nas Domu Edyty Stein. W drodze na lunch opiekunowie odebrali upominki z firmy Diagnostyka Sp. z o. o.
Kolejny blok składał się z nader ciekawego wykładu pań Magdaleny Krysińskiej i Hanny Marczak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH nt. aktywności fizycznej w profilaktyce upadków wśród osób starszych. W pakietach konferencyjnych otrzymanych przez każdego uczestnika oprócz najnowszego wydania Rocznika, fundacyjnych i stowarzyszeniowych gadżetów, znalazły się także płyty DVD z ćwiczeniami dla seniorów, zapewnionymi właśnie przez naszych gości.
W kolejnym wykładzie pt. "Ujednolicanie standardów opieki w domowym otoczeniu dzięki wykorzystaniu technologii cyfrowej." p. Karolina Kasperek - Kierownik Akademii Hausengel, przybliżyła nam nowoczesne formy ustawicznego kształcenia opiekunów pracujących za granicą.
Również firma Hausengel obdarowała naszych uczestników firmowymi gadżetami.
Blok wykładowy zamknął wykład pt. Mindfulness czyli jak radzić sobie ze stresem, który był zapowiedzią nadchodzących w tym roku warsztatów Mindfulness dla opiekunów medycznych.

Po ostatniej przerwie kawowej mogliśmy wysłuchać specjalistki chorób wewnętrznych i diabetologii, lek. Katarzyny Bednarczyk i jej prelekcji pt. profilaktyka stopy cukrzycowej. Wykład zamykający Konferencję należał natomiast do p. Renaty Cichockiej, która opowiedziała o diecie lekkostrawnej.

Tegoroczna Konferencja obfitowała w wiele różnorodnych wykładów, odwiedziła nas spora liczba gości, dzięki czemu mogliśmy poznać nie tylko trendy w opiece ale także zapoznać się z technicznymi nowinkami czy planami rozwoju naszego zawodu. To przede wszystkim uczestnicy jednak zapewniają ciągłośc naszych konferencji i wspólnie z nami budują prestiż zawodu opiekuna medycznego.
W przyszłym roku czeka nas wydarzenie zupełnie wyjątkowe, gdyż będzie to rocznicowa 
V Ogólnopolska Koferencja Opiekunów Medycznych, 
na którą już teraz zapraszamy 9.05.2020 do Katowic

Dziękując za obecność wszystkim wykładowcom, prelegentom i uczestnikom, mamy nadzieję, że zobaczymy się w jeszcze większym składzie w przyszłym roku!Comments