Relacja z II Ogólnopolskiej Konferencji Opiekunów Medycznych

opublikowane: 15 maj 2017, 06:15 przez Bartosz Mikołajczyk

Za nami kolejna edycja corocznej Konferencji Opiekunów Medycznych. Tym razem odbyła się 13 maja w Krakowie. Termin konferencji związany był z bliskością Dnia Opiekuna Medycznego. Wydarzenie to ma na celu przede wszystkim promocje zawodu, rozszerzanie wiedzy ale przede wszystkim umożliwia opiekunom medycznym spotkanie się z innymi osobami związanymi z tym zawodem i wymianę poglądów.


Konferencję rozpoczął Krzysztof Tłoczek przedstawiając plan konferencji oraz cel konferencji. Krzysztof jest opiekunem medycznym z wieloletnim doświadczeniem, pracował w Polsce jak i również poza granicami kraju. Po rozpoczęciu nauki zainicjował powstanie strony www.OpiekunMedyczny.com.pl.
Kolejnym punktem programu było omówienie możliwości rozwoju opiekuna medycznego, a także perspektywy pracy. Obecnie tworzonych jest coraz więcej szkoleń dedykowanych opiekunom medycznym, jednak nie zawsze dają to co obiecują organizatorzy. Podczas wykładu omówiliśmy jak ustrzec się przed nieuczciwymi praktykami, jakie szkolenia warto wybierać jak również gdzie powinien pracować opiekun medyczny.


W następnej części pielęgniarka Marzenna Wójcik omówiła choroby kardiologiczne a także przedstawiła na co należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie opieki nad osobą ze schorzeniami kardiologicznymi i w jaki sposób opiekun medyczny może się w to włączyć.
Dalsze punkty programu przyniosły rozważania na temat seksualności osób starszych i niepełnosprawnych w kontekście pracy opiekuna medycznego. Psycholog Bartosz Mikołajczyk skupił się na tym czym jest seksualność i co ją tworzy oraz z jakimi sytuacjami związanymi z nią można spotkać się w codziennej pracy.
Po przerwie Piotr Zuziak – przedstawiciel firmy Ratownictwo Life omówił zasady korzystania z AED. Uczestnicy mieli również możliwość by samodzielnie obsłużyć sprzęt na dostępnych manekinach.
Cukrzyca to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych na świecie. Dlatego też dietetyczka Renata Cichocka skupiła się na niej w kontekście odżywiania. Przekazała uczestnikom informacje nie tylko na temat samej choroby ale przede wszystkim w jaki sposób odpowiednio dobrana dieta może wspomóc pacjenta w walce z chorobą.
Jaka jest rola opiekuna medycznego w profilaktyce zdrowia? Na to pytanie usiłował odpowiedzieć Krzysztof Tłoczek, rozważając jakie opiekun medyczny ma możliwości edukacji pacjenta, co powinien robić by jak najwięcej osób mogło zachować zdrowie.


Następnie omówiliśmy komunikację z pacjentem w szczególności rolę dotyku – jakie są jego rodzaje, w jaki sposób należy korzystać z takiej formy komunikacji oraz bariery.


Dzięki uprzejmości Studia JSG mieliśmy również możliwość zapoznania się z odzieżą wspomagającą opiekę nad osobą starszą lub chorą. Marta Grochmala zaprezentowała uczestnikom w jaki sposób odzież ta może ułatwić opiekę i w jaki sposób należy z niej korzystać.
Na zakończenie przedstawiliśmy wyniki raportu „Opiekun medyczny w służbie zdrowia w Polsce. Raport za 2016 rok”, a także omawialiśmy zmiany które ostatnio zaszły a także jaka przyszłość może czekać opiekuna medycznego i jakie działania warto byłoby podjąć.


Dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczne przybycie. Wydarzenie to jest dla nas szczególnie ważne przede wszystkim dlatego, że chcemy by opiekunowie medyczni mieli miejsce i możliwość zdobywania dodatkowej wiedzy ale przede wszystkim dyskusji na temat zawodu – coś co niestety poza internetowymi grupami praktycznie nie istnieje. Dzięki temu jesteśmy bardziej widoczni, a zjednoczeni możemy więcej!


Dziękujemy szczególnie naszym partnerom:http://kulinea.olsztyn.pl/

Za przygotowanie prezentacji oraz materiałów dla uczestników związanych z tematyką choroby cukrzycowej i prawidłowego żywienia.http://www.ratownictwolife.pl/
Za przeprowadzenie prezentacji dotyczącej używania AED, jak również umożliwienie uczestnikom konferencji przećwiczenia w jaki sposób powinno się z niego korzystać.http://studiojsg.pl/index.phpZa prezentację odzieży wspomagającej opiekę nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, która może znacząco wpłynąć na jakość opieki nie tylko w warunkach domowych ale i również stacjonarnych.


Jeszcze raz dziękujemy i do zobaczenia za rok!

Comments